Vianočka X

emko ~ 20. december 2016 - 7:30

Najjednoduchšia hrnčeková vianočka s jednoduchým zapletaním. Vianočka X, pretože je spletená z desiatich prameňov. A pretože sa nezapletá klasicky, iba sa horné pramene vždy prekrížia.

Preto je recept na túto vianočku ideálny pre začiatočníkov, ktorí ešte nenabrali odvahu na zložitejšie zapletanie.
1 hrnček = 250 ml

Suroviny
2
hrnčeky
1
hrnček
1
hrnček
5
PL
1/2
KL
10
PL
 
 
Sezóna

Do väčšej misky nasypeme múku so soľou, v strede vyhĺbime jamku, vlejeme do nej hrnček vlažného mlieka a nasypeme cukor. Do mlieka rozmrvíme čerstvé droždie. Pridáme dve žĺtka, mäkké maslo, vanilkový cukor, nastrúhame kôru z citróna (môžeme aj z pomaranča) a všetko spolu premiešame. Po chvíli spracujeme pekné nelepivé cesto. Do cesta vpracujeme hrozienka (môžeme aj brusnice), znovu premiesime, poprášime múkou, zakryjeme utierkou a necháme vykysnúť. Vykysnuté cesto vyklopíme a rozdelíme na 10 častí. Z každej časti dlaňami vyšúľame pramene dlhé asi 60 cm.

A ideme zapletať. Vezmeme 6 častí, hore ich stlačíme a podohneme. Tri a tri dáme nabok. Dbáme na to, aby sme mali vždy tri a tri na boku. Vezmeme z jednej aj z druhej strany horný prameň a prekrížime ho, urobíme v strede X. A ďalšie X urobíme z tých dvoch čo sú opäť hore. A takto stále až do konca. Vrchné pramene a urobíme X.

Koniec pletenca opäť stlačíme, podložíme dospodu a celý pletenec položíme na papier na plechu.

Zapletieme druhý pletenec presne tak isto ako prvý. Len máme na boku vždy dva a dva. Vrchné vezmeme a prekrížime, urobíme X. Takto krížime až do konca a koniec stlačíme a podložíme. Spodný pletenec po dĺžke v strede stlačíme. Použijeme buď hranu dlane, alebo úzky valček. Jamku čo nám vznikne potrieme bielkom a do nej položíme druhý pletenec. Konce podložíme do spodu.

Takto pripravenú vianočku zakryjeme a necháme poriadne nakysnúť pod utierkou. Vykysnutú potrieme bielkom, vložíme do rozohriatej rúry na 170 stupňov a pečieme 45 - 50 minút. Horúcu vianočku preložíme na mriežku a necháme vychladnúť.

Komentáre

Babetta ~ 21. december 2016 - 2:40

Jak bych měla poznat 10 PL změklého másla? Tak raději rozehřeju, kolik je to asi dkg? Obyčejně dávám kolik tuku, tolik cukru. Láká mě vyzkoušet ji, hlavně se těším na to pletení. Zítra jdu do toho...:D

0

emko ~ 21. december 2016 - 4:29

In reply to by Babetta

1 PL masla má asi 15 gramov. A nechaj maslo najlepšie zmäknúť pri izbovej teplote. Keď ho zohrievaš, treba dávať pozor, aby nebolo príliš teplé..
Držím palce :)

0

maměnka ~ 18. december 2016 - 5:50

Tak jsem dneska upekla vánočku přesně podle vašeho receptu a i vaše zjednodušené pletení vánočky a vše vyšlo přímo ukázkově.
Děkuji moc za recept, ale snad ještě více za návod k tomuto pletení, protože toto je moje nejhezčí vánočka, která se naprosto nerozjela. Přeji vám krásné Vánoce!

0

slnecnicalucna ~ 20. december 2014 - 10:43

Nikde v recepte nevidím kedy sa dáva maslo a ci mäkké alebo roztopene. Na pohľad je moja síce krásna, no veľmi tuhá
neviete kde môže byť problém?
ďakujem

0

Tana ~ 20. december 2014 - 13:15

In reply to by slnecnicalucna

Je celkom jedno či dáš maslo mäkké, alebo rozpustené. Ja dávam mäkké. Tuhú ju máš zrejme preto, že si mala príliš hutné cesto. Budem sa opakovať, ale každá múka ináč saje tekutiny. Preto pri kysnutom ceste treba buďto prisypať múku, alebo priliať viac mlieka, kým nebude cesto pekne spracované. Nebrala by som to ako problém, chybami sa učíme. Toto cesto je výborné aj na záviny, na kysnutú bábovku, aj moravské koláče som z neho robila. Práca s kysnutým cestom chce len tréning. Čím viac s ním pracuješ, tým zistíš, kde robíš chybu. Mlyny nemelú príliš kvalitnú múku a múka musí byť vysušená, pretože z obchodov nosíme múku väčšinou navlhnutú, čo voľným okom nevidno.

0

orinka ~ 9. december 2014 - 4:13

Tisíceré díky. Přesně toto jsem potřebovala. Abych to pochopila i já, nešika. Takže už vím, jak budu plést vánočku, aniž bych byla popletená já - to byste se nasmáli, kdybyste ty moje pokusy viděli! Vánočka byla vždycky moc dobrá, o to nic, ale estetická stránka věci...škoda mluvit:)A pokaždé mi vyšla našišato. I když jsem špejlila a slepovala bílkem. Toto je geniálně jednoduché a půjde mi to dobře. Táni, moc děkuju - a už jsem to rozeslala po rodině a známým.

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj